Doğru Bilinen Yanlışlar

Çift dilli çocuklar, belirli bilişsel görevlerde tek dilli çocuklardan daha iyidir.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının cift dillidir. Yani günlük hayatta iki veya daha fazla dil kullandıkları tahmin edilmektedir.

 
  1. Yabancı bir dil edinmenin cift dilli çocukların bilişsel gelişimini olumsuz etkileyeceği endişesi vardır. Son araştırmalar tersini göstermektedir; Çift dilli çocuklar, belirli bilişsel görevlerde tek dilli çocuklardan daha iyidir.
  2. Çift dilliliğin küçük çocuklarda dil edinimini geciktireceği efsanesi vardır. Bu, geçen yüzyılın ilk yarısında popüler bir efsaneydi, ancak bu etki için hiçbir araştırma kanıtı bulunmamaktadır. Dil edinme oranları, tek dilli emsalleriyle aynıdır.
  3. Çocuklar iki dilde konuştukları zaman dillerini her zaman karıştıracağı korkusu da vardır. Aslında onlar bulundukları duruma uyum sağlarlar. Tek dilli durumlarla etkileşime girdikleri zaman (örneğin, başka dilleri konuşamayan Büyükanne ile), eğer diğer iki dilli konuşmacılarsa, tek dilli bir şekilde konuşabilirler.
  4. Bir diğer yaygın yanlış anlama, çocukların kolayca akıcı olabilmeleri ve bir sünger gibi ikinci bir dili emebilmeleridir. Çocuğunuzun video ve televizyon izleyerek İngilizce öğrenmesini beklemek gerçekçi değildir.

Bir dil öğrenmek güç ve zevksiz olmak zorunda değildir. Fakat çocuklarınıza ikinci bir dil öğretmek yapı ve en önemlisi tutarlılık gerektirir. Çocuklar iki ila beş yıl sonra akıcı bir şekilde konuşabilse de, çocukların akademik dil geliştirmesi yaklaşık beş ila yedi yıl sürecektir.

Ortak yanlış anlamalardan biri, çift dilliliğin nadir görülen bir olgu olmasıdır. Aslında, dünya nüfusunun yarısından fazlasının çift dillidir, yani günlük hayatta iki veya daha fazla dil kullandıkları tahmin edilmektedir.

AKLINIZDA SORU İŞARETLERİ Mİ VAR?

Çayyolu Anaokulu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister veya tesisimizi görmek isterseniz, bizi ziyaret etmekten çekinmeyin.