SUMMER CAMP (ENGLISH IMMERSION PROGRAM)

English Immersion Program

Çayyolu Pre-School’s Summer Immersion Program is a fun and easy way for children ages 2-5 to learn how to speak and understand English.

Our summer camp is full of exciting activities that allow children to explore, learn and have fun all at once! 
Based on the school’s full immersion model, the English language is introduced through theme-based stories and activities. Inspired bilingual teachers teach students in a way that helps them become accustomed to the sounds and rhythms of the language by means of singing, speaking and acting. 
Our summer camp provides an opportunity for Turkish speaking children to learn English, and for English speaking children to develop their language skills. 

Yoğun İngilizce Programı

Çayyolu Okul Öncesi® Yaz Programı, 2-5 yaş arası çocuklar için İngilizce konuşmayı ve anlamayı öğrenmek için eğlenceli ve kolay bir yoldur.

Yaz kampımız, çocukların keşfetmesine, öğrenmesine ve eğlenmesine aynı anda olanak tanıyan heyecan verici aktivitelerle doludur!
Okulunda öğretilen İngilizce modeli, tema tabanlı hikayeler ve aktiviteler aracılığıyla gösterilmektedir. İlham veren iki dilli öğretmenler, dilleri öğrencilere şarkı söyleme, konuşma ve oyunculuk yoluyla dilin seslerine ve ritimlerine alışmalarına yardımcı olacak şekilde öğretir.
Yaz kampımız, Türkçe konuşan çocukların İngilizce öğrenmeleri ve İngilizce konuşan çocuklar için dil becerilerini geliştirmeleri için bir fırsat sunmaktadır.

More Than A Daycare or Preschool, We Are The Learning Experience

Safe. Secure. Fun. Meet Our Award Winning Staff. Enroll Today!